Are urakoi As Oy Momentumin talotekniikan

vlfkj4rw3wxj5dxt1myh

Auratum Asunnot Turku Oy rakennuttaa Kupittaan alueelle kaksi asuinkerrostaloa. Asunto Oy Momentumiin tulee 182 asunnon lisäksi 3 liiketilaa sekä erillinen kahteen kerrokseen sijoittuva autopaikoitushalli. Are toteuttaa lokakuussa 2017 alkaneen hankkeen LVISA-urakan.

Momentumin suunnittelussa on kiinnitetty erityistä huomiota asuntojen energiatehokkuuteen, sisäolosuhteiden miellyttävyyteen sekä käytettävien materiaalien laatuun. Asunnot sisältävät mm. huoneistokohtaisen viilennyksen. ”Momentum on kahdeksas asunto-osakeyhtiö, jonka talotekniikan toteutamme suoraan Auratumille. Projekti on meille erittäin merkittävä ja osoitus pitkäaikaisesta sekä hyvin toimivasta asiakassuhteesta”, toteaa Aren aluejohtaja Vesa-Matti Sahonen.

Asunto Oy Momentumin myynti käynnistyi alkusyksyllä ja kiinnostus asuntoja kohtaan on ollut suurta. ”Olemme erittäin iloisia siitä, että jo tässä vaiheessa kohteen asunnoista yli 140 on myyty”, toteaa johtaja Petri Reunanen Auratum Asunnoista. ”Asiakkaillamme on korkeat odotukset asumisen suhteen, ja korkealaatuisella talotekniikalla on suuri merkitys asumisviihtyvyyteen. Uskomme, että yhteistyössä Aren kanssa onnistumme taas vastaamaan niihin.”