Tilastokeskuksen mukaan rakennusyritysten liikevaihto kasvoi viime vuoden syys-marraskuussa 7,6 prosenttia ja myynnin määrä 6,4 prosenttia. Vastaavalla ajanjaksolla vuotta aiemmin liikevaihto kasvoi 0,9 prosenttia.
Rakentamisen liikevaihdon kolmen kuukauden vuosimuutos (TOL 2008)
Liikevaihto kasvoi edelleen jokaisella rakentamisen toimialalla. Voimakkainta kasvu oli talonrakentamisessa, jossa liikevaihtoa kertyi 9,9 prosenttia enemmän kuin syys-marraskuussa vuotta aiemmin. Maa- ja vesirakentamisen liikevaihto kasvoi 8,8 prosenttia ja erikoistuneen rakennustoiminnan liikevaihto 4,9 prosenttia.
Rakennusyritysten myynnin määrä kasvoi maa- ja vesirakentamisen toimialalla 12,0 prosenttia. Talonrakentamisessa kasvua oli 8,5 prosenttia ja erikoistuneessa rakennustoiminnassa 3,6 prosenttia.
Myynnin määräindeksi lasketaan poistamalla liikevaihdon indeksisarjasta hintojen muutosten vaikutus.
Lähde: Rakentamisen liikevaihtokuvaaja 2015, marraskuu, Tilastokeskus