Rakennusliitto ry: Rakennusalan työttömyys kasvaa tasaisen tappavasti

Rakennusalan työttömyys on noussut tasaisen tappavasti neljä vuotta. Elokuun työttömyysluvuksi mitattiin 13.0 %. Vuosi sitten elokuussa luku oli 11.8 %, vuonna 2012 10.9 % ja vuonna 2011 9.8%. Kasvua on siis reilu prosenttiyksikkö joka vuosi.

-Tämä on kyllä selvä osoitus siitä, että rakentamisvauhti on hiipunut Suomessa jo vuosia, sanoo Rakennusalan työttömyyskassan puheenjohtaja Matti Harjuniemi.

Elokuussa rakennusalan työttömyys lisääntyi selvästi viime vuoteen verrattuna kaikkialla muualla paitsi Lapissa. Tämän selittää Rovaniemen poikkeuksellisen vilkas rakentamisvauhti.

Elokuussa sai ansiosidonnaista päivärahaa 7551 Rakennusalan työttömyyskassan jäsentä.

Rakennusliiton Harjuniemen mukaan valtion tai kuntien mahdollisilla toimilla ei enää tulevaa syksyä ja talvea pelasteta. -Jo nyt on varmaa, että talvella on 22-24 % rakentajista työttömänä.

Rakennusalan työttömyys oli elokuussa kovinta Kainuussa, jossa 25,2 % rakentajista oli vailla työtä. Tämä on 4,4 prosenttiyksikköä enemmän kuin vuosi sitten. Alin työttömyys on edelleen Uudellamaalla, jonka rakentajista on kuitenkin 9,2 % työttömänä.