Vantaan kaupungin vuokrataloyhtiö VAV Asunnot rakennuttaa tällä hetkellä uusia vuokra-asuntoja ripeään tahtiin. VAV:lle valmistuu tänä kesänä kuukauden sisällä kolme uutta taloa, joissa on yhteensä 206 kohtuuhintaista vuokra-asuntoa. Yksi taloista valmistuu Vantaan asuntomessuille Kivistöön ja toiset kaksi Hämevaaran ja Koivuhaan kaupunginosiin.
Edellä mainittujen kolmen talon lisäksi Hämeenkylään nousi tammikuussa VAV:n uusi 67:n huoneiston kerrostalo, joten yhtiölle valmistuu tänä vuonna kaiken kaikkiaan 273 uutta asuntoa. Asunnot on tarkoitettu ensisijaisesti tavallisille vantaalaisille, jotka voivat hakea niitä VAV:n yleisen asunnonhaun kautta. 20 asuntoa 273:sta on varattu eritysryhmille, kuten kehitysvammaisille.
”VAV:n asuntotuotanto on viime vuosien aikana päässyt hyvään vauhtiin”, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Teija Ojankoski. ”Saamme Vantaan kaupungilta käyttöömme hyviä tontteja uusille taloille, ja myös yhteistyö rakennusyhtiöiden kanssa on sujunut erinomaisesti.”
”Nyt on hyvä aika rakentaa kohtuuhintaisia, valtion tukemia vuokra-asuntoja”, Ojankoski jatkaa. ”Tänä vuonna valmistuvien asuntojen lisäksi aloitamme huhtikuussa 105 asunnon kerrostalon rakennuttamisen, ja suunnitteluvaiheessa meillä on yli 300 asuntoa lisää.”
VAV:n tulevista taloista ensimmäisenä valmistuu Lipputie 14 Kivistöön toukokuun lopussa ja sen jälkeen Hämeenkyläntie 77 Hämevaaraan sekä Jänönhäntä 1 Koivuhakaan kesäkuun lopussa. Nimen Opaali saanut Lipputie 14 on poikkeuksellinen kerrostalo, sillä sen rakentamisessa on hyödynnetty kierrätys- ja uusiomateriaaleja sekä muita ympäristöystävällisiä ratkaisuja. Rakentamisen hiilijalanjälki on näin saatu 20 prosenttia pienemmäksi kuin vastaavassa normikerrostalossa. Opaali-taloon pääsee tutustumaan tämän vuoden asuntomessuilla, jotka pidetään kesällä Kivistössä.
